Επίσκεψη Ε΄ Τάξης - Ανακύκλωση

Στις 7 Μαΐου, ημέρα Πέμπτη, οι μαθητές της Ε τάξης του σχολείου μας μαζί με τους μαθητές της ίδιας τάξης του Δημοτικού σχολείου Λεχαίου επισκεφτήκαμε το Κέντρο Διαλογής Ανακυκλώσιμων Υλικών «EcoRap Ραψωματιώτη» στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος που πραγματοποιήσαμε στο Β και Γ τρίμηνο με θέμα «Περιβάλλον- Ανακύκλωση» στο μάθημα των Αγγλικών. Εκεί μας μίλησαν για τα οφέλη και τον τρόπο της ανακύκλωσης, μας ξενάγησαν στις εγκαταστάσεις και είδαμε από κοντά όλη τη διαδικασία της διαλογής ανακυκλώσιμων υλικών μέσα από τόνους σκουπιδιών..

Φυσικά τηρήθηκαν όλοι οι κανόνες υγιεινής, φορέσαμε γάντια και ειδικές μάσκες και με πολύ ενδιαφέρον παρακολουθήσαμε την ξενάγηση .

Είχαμε μάλιστα φέρει συμβολικά και κάποια δικά μας ανακυκλώσιμα υλικά και τα δώσαμε στους υπεύθυνους οι οποίοι μας ευχαρίστησαν και μας συνεχάρησαν για την όμορφη κίνηση..

Στη συνέχεια, επιστρέψαμε στα σχολεία μας, με πρώτη στάση στο Δ.Σ. Περιγιαλίου όπου οι φιλοξενούμενοι μαθητές του Λεχαίου κεράστηκαν από τους συμμαθητές τους και έπειτα πιάσαμε δουλειά.

Η διαδικασία της δενδροφύτευσης επαναλήφθηκε στον κήπο του Δ.Σ. Λεχαίου από τους μαθητές του Περιγιαλίου. Έτσι τα δυο σχολεία εκτός του ότι αποκτήσαμε λίγη περισσότερη περιβαλλοντική συνείδηση, ήρθαμε και πιο κοντά, συνεργαστήκαμε, γνωριστήκαμε και ανανεώσαμε το ραντεβού μας για την επόμενη σχολική χρονιά με νέες δράσεις.

Ήταν μια όμορφη και γεμάτη μέρα και ευχαριστούμε όσους μας βοήθησαν στη επιτυχία της..Θα μας μείνει αξέχαστη