ΚΠΕ Σικυωνίων "Κορινθιακός... ανακαλύπτοντας τη μικρή μας θάλασσα"

ΚΠΕ ""Κορινθιακός... ανακαλύπτοντας τη μικρή μας θάλασσα"

Πίνοντας ήλιο κορινθιακό

Διαβάζοντας τα μάρμαρα
Δρασκελίζοντας αμπέλια θάλασσες
Σημαδεύοντας με το καμάκι
Ένα τάμα ψάρι που γλιστρά
Βρήκα τα φύλλα που ο ψαλμός του ήλιου αποστηθίζει
...
Ο. Ελύτης, Ποίηση, Ίκαρος

Οι μαθητές των Α΄, Β΄ και Γ΄ τάξεων του σχολείου μας στα πλαίσια μαθημάτων της Μελέτης για τα ζώα, επισκέφθηκαν τη Τετάρτη 29 Απριλίου το Ναυτικό Όμιλο Κιάτου προκειμένου να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα "Κορινθιακός... ανακαλύπτοντας τη μικρή μας θάλασσα" που εκπονεί το Κ.Π.Ε. Σικυωνίων.

Στόχοι της επίσκεψης αυτής ήταν να γνωρίσουν οι μαθητές τον «κόσμο» της θάλασσας του Κορινθιακού και την οικολογική, οικονομική, πολιτιστική και κοινωνική σημασία της, να κατανοήσουν τις επιπτώσεις που έχει δημιουργήσει η ανθρώπινη δραστηριότητα στα θαλάσσια οικοσυστήματα, να γνωρίσουν την ποικιλομορφία των οικοσυστημάτων της και να διαμορφώσουν θετικές στάσεις σε κάθε μορφή προστασίας και διατήρησης του θαλάσσιου περιβάλλοντος.

O Κορινθιακός Κόλπος αποτελεί μια μικρογραφία της Μεσογείου. Είναι μια κλειστή, ευαίσθητη θάλασσα, αρκετά βαθιά, με εκπληκτικής ομορφιάς ακτές και εξαιρετική βιοποικιλότητα. Οι ακτές του στήριξαν και στηρίζουν σημαντική αγροτική, αλιευτική και τουριστική δραστηριότητα. Απειλείται όμως σοβαρά από τις επιπτώσεις ανθρωπίνων δραστηριοτήτων (ρύπανση, υπεραλίευση ) που έχουν ως αποτέλεσμα την απώλεια ειδών-κλειδιών, όπως για παράδειγμα της Posidonia oceanica, που αποτελεί ανώτατη βιοκοινωνική βαθμίδα (κλίμακα) για τα θαλάσσια οικοσυστήματα.

Αρχικά έγινε από τους υπεύθυνους του ΚΠΕ μια πολύ καλή παρουσίαση του προγράμματος και συζήτηση με τους μαθητές. Κατόπιν τα παιδιά χωρίστηκαν σε 3 ομάδες και με την βοήθεια των υπευθύνων έγιναν «μετεωρολόγοι» κάνοντας διάφορες μετρήσεις (θερμοκρασία άμμου, νερού, αέρα). Τέλος συμπλήρωσαν φύλλα εργασίας σχετικά με το πρόγραμμα .
Φύγαμε όλοι πολύ ενθουσιασμένοι από αυτή την εξόρμησή μας.