Σχολικό έτος: 2014-2015

Βράβευση μαθητών για τον μαθηματικό διαγωνισμό

Την Κυριακή 7 Ιουνίου στο Λύκειο Κορίνθου έγινε η βράβευση της μαθήτριας της Ε΄τάξης Ραπουσάι Νταϊάνας και των μαθητών της Στ΄ τάξης Τσετσώνη Δημήτρη και Σούκουλη Γιώργου που διακρίθηκαν στο μαθηματικό διαγωνισμό της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας «Ο μικρός Ευκλείδης». Ευχόμαστε σε όλα τα παιδιά να έχουν πάντα επιτυχίες και βραβεύσεις.

Επίσκεψη στο ΕΚΦΕ Κορινθίας

Την Τρίτη 9 Ιουνίου 2015, οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας επισκεφθήκαμε το ΕΚΦΕ Κορινθίας που στεγάζεται στο 11ο Δημοτικό Σχολείο Κορίνθου.

Η επίσκεψή μας είχε σκοπό να δούμε από κοντά και να υλοποιήσουμε μια σειρά από πειράματα, τα οποία περιέχονται στο Αναλυτικό Πρόγραμμα των Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων.

Ο χώρος του ΕΚΦΕ είναι χώρος

1. μόνιμης έκθεσης εργαστηριακών οργάνων, πειραματικών διατάξεων και οπτικοακουστικών μέσων διδασκαλίας καθώς και
  2. πειραματικής εξάσκησης και ελεύθερων πειραματικών δραστηριοτήτων των μαθητών.

Η έκτη ... εικαστικά

Και να που λίγο πριν αφήσουμε το δημοτικό, εμείς οι μαθητές της Έκτης, σκεφτήκαμε να αφήσουμε πίσω μας κάτι, έτσι για να μας θυμούνται. Κάτι απλό μα και συνάμα δημιουργικό. Στο μάθημα λοιπόν των εικαστικών το σκεφτήκαμε, το οργανώσαμε, σηκώσαμε μανίκια, πινέλα στο χέρι και με καλλιτεχνική διάθεση ξεκινήσαμε..

...και να το αποτέλεσμα μπροστά σας. Εμείς ξετρελαθήκαμε. Εσείς;

Ημέρα Κυκλοφοριακής αγωγής

ΗΜΕΡΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ
ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ!!

Την Πέμπτη 28 Μαΐου, με αφορμή το μάθημα κυκλοφοριακής αγωγής που διδάχθηκαν οι μαθητές της Δ Τάξης στα Αγγλικά , επισκέφτηκε το σχολείο μας ένας τροχονόμος για να μας μιλήσει για την ασφάλεια στο δρόμο.
     Την εκδήλωση παρακολούθησαν με μεγάλο ενδιαφέρον οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας και άκουσαν πολύ χρήσιμα πράγματα.

Παρούσες ήταν και οι κυρίες Σχολικές Τροχονόμοι που για μία ακόμα φορά ενημέρωσαν τους μαθητές για την ασφαλή προσέλευση και αποχώρησή τους από το χώρο του σχολείου.
      Οι μαθητές της Δ τάξης είχαν κατασκευάσει σήματα οδικής κυκλοφορίας με οδηγίες στα ελληνικά και αγγλικά τα οποία εξέθεσαν για να ενημερωθούν και οι υπόλοιποι.

Στη συνέχεια ο τροχονόμος έβγαλε τους μαθητές στο προαύλιο και με τη βοήθεια των μεγαλύτερων μαθητών της ΣΤ τάξης έδειξε στα παιδιά τι να προσέχουν και πώς να κυκλοφορούν με ασφάλεια σε πραγματικές συνθήκες.

Ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία που μας έδωσε όλους περισσότερη γνώση και αφορμή στο εξής να είμαστε πιο προσεχτικοί με την ίδια μας τη ζωή.
       Ευχαριστούμε θερμά τον Αστυνόμο Α΄του Α.Τ. Κορίνθου, κ.Αστέρη Ηλία για τη βοήθειά του.

Επίσκεψη Ε΄ Τάξης - Ανακύκλωση

Στις 7 Μαΐου, ημέρα Πέμπτη, οι μαθητές της Ε τάξης του σχολείου μας μαζί με τους μαθητές της ίδιας τάξης του Δημοτικού σχολείου Λεχαίου επισκεφτήκαμε το Κέντρο Διαλογής Ανακυκλώσιμων Υλικών «EcoRap Ραψωματιώτη» στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος που πραγματοποιήσαμε στο Β και Γ τρίμηνο με θέμα «Περιβάλλον- Ανακύκλωση» στο μάθημα των Αγγλικών. Εκεί μας μίλησαν για τα οφέλη και τον τρόπο της ανακύκλωσης, μας ξενάγησαν στις εγκαταστάσεις και είδαμε από κοντά όλη τη διαδικασία της διαλογής ανακυκλώσιμων υλικών μέσα από τόνους σκουπιδιών..

Φυσικά τηρήθηκαν όλοι οι κανόνες υγιεινής, φορέσαμε γάντια και ειδικές μάσκες και με πολύ ενδιαφέρον παρακολουθήσαμε την ξενάγηση .

Είχαμε μάλιστα φέρει συμβολικά και κάποια δικά μας ανακυκλώσιμα υλικά και τα δώσαμε στους υπεύθυνους οι οποίοι μας ευχαρίστησαν και μας συνεχάρησαν για την όμορφη κίνηση..

Στη συνέχεια, επιστρέψαμε στα σχολεία μας, με πρώτη στάση στο Δ.Σ. Περιγιαλίου όπου οι φιλοξενούμενοι μαθητές του Λεχαίου κεράστηκαν από τους συμμαθητές τους και έπειτα πιάσαμε δουλειά.

Η διαδικασία της δενδροφύτευσης επαναλήφθηκε στον κήπο του Δ.Σ. Λεχαίου από τους μαθητές του Περιγιαλίου. Έτσι τα δυο σχολεία εκτός του ότι αποκτήσαμε λίγη περισσότερη περιβαλλοντική συνείδηση, ήρθαμε και πιο κοντά, συνεργαστήκαμε, γνωριστήκαμε και ανανεώσαμε το ραντεβού μας για την επόμενη σχολική χρονιά με νέες δράσεις.

Ήταν μια όμορφη και γεμάτη μέρα και ευχαριστούμε όσους μας βοήθησαν στη επιτυχία της..Θα μας μείνει αξέχαστη