Επιμόρφωση

3η Επιμορφωτική Συνάντηση για γονείς και κηδεμόνες

Συνεπείς στον Προγραμματισμό μας, την Τετάρτη 17 Ιανουαρίου 2024, πραγματοποιήσαμε στο Σχολείο μας, σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο Περιγιαλίου, απογευματινή Επιμορφωτική Συνάντηση για γονείς και κηδεμόνες. Εισηγήτρια ήταν η κυρία Δήμητρα Παπαναστασίου, Φ.Π.Ψ. Πανεπιστημίου Αθηνών και Επιστημονική Υπεύθυνη του Κέντρου Πρόληψης "Δίολκος" στην Κόρινθο. Η κυρία Παπαναστασίου παρουσίασε το θέμα: "Προάγοντας την ψυχοσυναισθηματική υγεία της οικογένειας", ένα θέμα που απασχολεί έντονα τις οικογένειες σήμερα.

Η προσέλευση των γονέων ήταν αρκετά ικανοποιητική ενώ μετά το πέρας της ομιλίας της προσκεκλημένης μας ακολούθησε ένας πολύ γόνιμος και εποικοδομητικός διάλογος με ανταλλαγή σκέψεων, απόψεων και προβληματισμών.

Στόχος της συνάντησης ήταν η βελτίωση της επικοινωνίας μεταξύ γονέων και παιδιών αλλά και η κατανόηση της σημασίας της συνεργασίας μεταξύ σχολείου και οικογένειας προκειμένου τα παιδιά να νιώθουν ασφάλεια, ηρεμία και συναισθηματική πληρότητα.

Η Επιμορφωτική Συνάντηση έλαβε χώρα στο Δημοτικό Σχολείο Περιγιαλίου στις 17:30΄.

2η Επιμορφωτικη Συνάντηση για γονείς και κηδεμόνες

Την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου 2023 υλοποιήθηκε στο σχολείο μας η 2η Επιμορφωτική Συνάντηση για γονείς και κηδεμόνες. Η εκδήλωση αυτή, η οποία αποτελεί και Σχέδιο Δράσης για την τρέχουσα σχολική χρονιά, προγραμματίστηκε και υλοποιήθηκε σε συνεργασία με το Νηπιαγωγείο Περιγιαλίου και είχε θέμα: " Η παρουσία - εμπλοκή και ο ρόλος των γονέων στο σχολείο. Η συμβολή του Συλλόγου Γονέων".

Εισηγητής ήταν ο Δρ. Παναγιώτης Παπαγεωργάκης, διδάσκων στο Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο και πρώην Διευθυντής Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κορινθίας.

Οι γονείς οι οποίοι παρευρέθηκαν, διατύπωσαν απορίες και έτσι αναπτύχθηκε μια γόνιμη συζήτηση η οποία πρόσφερε πολλά τόσο στους γονείς όσο και στους εκπαιδευτικούς των δύο σχολείων οι οποίοι παρίσταντο.

Εκφράζουμε τις θερμές ευχαριστίες και τα συγχαρητήριά μας στον εκλεκτό συνεργάτη μας, κύριο Παναγιώτη Παπαγεωργάκη, ο οποίος κατάφερε να κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον έως το τέλος της συνάντησης.

1η Επιμορφωτική συνάντηση με γονείς και κηδεμόνες

Αξιολόγηση: Ο «εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας» μόνο εσωτερικός δεν  είναι! | Νέα και Ειδήσεις για την Εκπαίδευση από το edweek.gr

Την Τετάρτη, 4 Οκτωβρίου 2023, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας απογευματινή επιμορφωτική συνάντηση με τους γονείς και κηδεμόνες των μαθητών του σχολείου μας. Το θέμα που αναπτύχθηκε στους γονείς ήταν: "Εσωτερικός Κανονισμός Λειτουργίας Σχολικής Μονάδας. Θέματα συνεργασίας" με εισηγήτρια τη Διευθύντρια του σχολείου, κα Περσεφόνη Βούρου.

Η προσέλευση των γονέων ήταν συγκινητική και ξεπέρασε κάθε προσδοκία. Αναπτύχθηκαν ζητήματα εσωτερικής λειτουργίας του σχολείου, συζητήθηκαν οι δυνατοί τρόποι επικοινωνίας, θίχτηκε το θέμα του εθελοντισμού και της εύρυθμης λειτουργία του σχολείου.

7η Ενδοσχολική Επιμόρφωση - "Πρακτικές δικτύωσης σχολικών μονάδων"

Την Τετάρτη 17 Μαΐου 2023 υλοποιήθηκε στο σχολείο μας Ενδοσχολική Επιμόρφωση με θέμα "Πρακτικές δικτύωσης σχολικών μονάδων".

Η συνάντηση έλαβε χώρα στο πλαίσιο υλοποίησης ενδοσχολικών επιμορφωτικών δράσεων για την επαγγελματική ανάπτυξη και εξέλιξη των εκπαιδευτικών σύμφωνα με το Ν. 4823/2021 (ΦΕΚ Α΄136/03-08-2021).

Την εισήγηση είχε αναλάβει η Διευθύντρια του Δημοτικού Σχολείου Αγίου Βασιλείου Κορινθίας, κυρία Παναγιώτα Βλαχάκη, η οποία μας "ξενάγησε" στην ιστοσελίδα των οικολογικών σχολείων (https://www.ecoschools.gr/) καθώς και στο padlet "Ταξιδεύοντας στην Ελλάδα και την Κύπρο. Στο χτες, στο σήμερα, στο αύριο. Δίκτυο Συνεργατικών Σχολείων_Σχολικό Έτος 2022 - 2023 / Ηλίας Κάρτας - Δημοτικό Σχολείο Άρνισσας/Πέλλας" (https://padlet.com/iliaskartas2022/_-2022-2023-1tscl2zz540nzdyp

Κατά τη διάρκεια της επιμόρφωσης κατέστη σαφές ότι η δικτύωση μεταξύ σχολείων, εκπαιδευτικών και μαθητών προσφέρει έναν καινοτόμο και ευέλικτο τρόπο συνεργασίας και ανταλλαγής απόψεων και καλών πρακτικών από τις συμμετέχουσες σχολικές μονάδες.

6η Ενδοσχολική Επιμόρφωση - "Δίκτυο Οικολογικών Σχολείων"

Την Τρίτη, 28 Μαρτίου 2023, υλοποιήθηκε στο Σχολείο μας η 6η Επιμορφωτική Συνάντηση με θέμα το "Δίκτυο Οικολογικών Σχολείων". Η συνάντηση έλαβε χώρα στο πλαίσιο των ενδοσχολικών επιμορφωτικών δράσεων για την επαγγελματική ανάπτυξη και εξέλιξη των εκπαιδευτικών σύμφωνα με το Ν. 4823/2021 (ΦΕΚ Α΄136/03-08-2021).

Την παρουσίαση είχε αναλάβει η Υπεύθυνη για οικολογικά ζητήματα του Δήμου Κορινθίων, κυρία Δήμητρα Δανιήλ Σκόνδρα. Η κυρία Δανιήλ επισκέφθηκε το Σχολείο μας και σε συνεργασία με τη Διευθύντρια, κυρία Περσεφόνη Βούρου, παρουσίασαν στους εκπαιδευτικούς το Πρόγραμμα το οποίο αποτελεί ένα διεθνές δίκτυο που ξεκίνησε στην Ελλάδα το 1995 και απευθύνεται σε σχολεία όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων.

Στόχος της συνάντησης ήταν η ενημέρωση και εξοικείωση των εκπαιδευτικών σε θέματα δικτύωσης σχολείων ώστε εφόσον υπάρξει ενδιαφέρον, να αποτελέσει Σχέδιο Δράσης για την επόμενη σχολική χρονιά.

Ευχαριστούμε θερμά την κυρία Δανιήλ για την παρουσία της στο σχολείο μας και την αμέριστη βοήθειά της!