Η Πυροσβεστική Υπηρεσία στο σχολείο μας

Τη Δευτέρα, 16 Ιανουαρίου 2023, κλιμάκιο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Κορίνθου πραγματοποίησε επίσκεψη στο σχολείο μας. Η πρόσκληση έγινε προκειμένου οι μαθητές μας να μάθουν για το επάγγελμα του πυροσβέστη, να ενημερωθούν για τις συνθήκες εργασίας του και να συζητήσουν θέματα φυσικών καταστροφών, δασικών πυρκαγιών και σεισμών.

Πολλές ήταν οι απορίες των μικρών μαθητών οι οποίοι ενθουσιάστηκαν με όσα άκουσαν από τα χείλη των δύο πυροσβεστών, οι οποίοι με μεγάλη υπομονή και χαρά συνομίλησαν με τα παιδιά.

Μαζί τους είχαν και ένα όχημα της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας με το οποίο έκαναν επίδειξη συναγερμού και ρίψης νερού.

Ο μεγαλύτερος όμως ενθουσιασμός επικράτησε όταν οι μικροί μαθητές έγιναν με τη σειρά τους "μικροί πυροσβέστες".