Υποδομή

Η συμβολή της υλικοτεχνικής υποδομής στην εύρυθμη λειτουργία ενός σχολείου είναι πολύτιμη.

Γι΄ αυτό το λόγο στο σχολείο μας, εδώ και αρκετά χρόνια, έχει γίνει προσπάθεια και ανανεώνεται κάθε σχολικό έτος, η υποδομή να προσφέρει στους μαθητές μας ένα άνετο, ασφαλές, υγιεινό και σύγχρονων εκπαιδευτικών προδιαγραφών κτίριο. Οι αίθουσες διδασκαλίας είναι φωτεινές και βαμμένες με ζωηρά χρώματα, πλήρως εξοπλισμένες με σταθερό Η/Υ και βιντεοπροβολείς, με έντονων χρωμάτων κουρτίνες. Τα γραφεία της Διευθύντριας και του εκπαιδευτικού προσωπικού έχουν πληρότητα μηχανών γραφείου και ανέσεων ώστε να εξασφαλίζουν στο προσωπικό ένα άψογο εργασιακό περιβάλλον. Ιδιαίτερη έμφαση δίνεται στην καθαριότητα τόσο του σχολικού κτιρίου όσο και του αύλειου χώρου, στοιχείο υγιεινής και πολιτισμού.

Έτσι οι μαθητές μας έχουν στη διάθεσή τους:

• Ένα όμορφο και καλαίσθητο σχολικό κτίριο και μια υπέροχη φιλόξενη, λουλουδιασμένη αυλή.

Οι ζωηροί χρωματισμοί και οι εικαστικές παρεμβάσεις σε όλους τους χώρους του σχολείου μας είναι αποτέλεσμα της άψογης συνεργασίας μεταξύ εκπαιδευτικών, μαθητών και γονέων.

Επίσης οι μαθητές μας απολαμβάνουν:

• Ένα διάδρομο στίβου

Δημιουργήθηκε πριν από πέντε περίπου χρόνια προκειμένου να εξυπηρετήσει την ανάγκη προπόνησης των μαθητών μας.

Στη συνέχεια εμπλουτίσαμε το αθλητικό υλικό του Σχολείου με όργανα γυμναστικής όπως εμπόδια, παιδικά ακόντια, σκυτάλες, σφαίρες και πολλών ειδών μπάλες έτσι ώστε το μάθημα της Φ.Α. να γίνει ενδιαφέρον και κυρίως δημιουργικό ιδιαίτερα για τους μικρούς μαθητές του Σχολείου μας.

Untitled.png

• Γήπεδο βόλλεϊ

Untitledvolei.png

Δημιουργήθηκε πριν πέντε περίπου χρόνια, μετά από εισήγηση του τότε εκπ/κού Φ.Α., για την προπόνηση των μαθητών του σχολείου και τη συμμετοχή τους σε σχολικά πρωταθλήματα.

Από τότε έως και σήμερα χρησιμοποιείται στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής αλλά και για την προπόνηση των μαθητών του σχολείου για τη συμμετοχή τους στους σχολικούς αγώνες ΑθλοΠΑΙΔΕΙΑ.

• Γήπεδο μπάσκετ

Το Σχολείο μας διαθέτει γήπεδο μπάσκετ. Βρίσκεται στην ανατολική πλευρά του αύλειου χώρου.

Πρόσφατα ξαναβάψαμε τις γραμμές του γηπέδου και αλλάξαμε δίχτυα στα καλάθια.
Αρκετές φορές χρησιμοποιούμε το χώρο για φιλικούς αγώνες.

bas1            bas2

bas3

•  Εργαστήριο Πληροφορικής

Το Σχολείο μας διαθέτει Εργαστήριο Πληροφορικής με 11 σταθμούς εργασίας, το οποίο χρησιμοποιείται τόσο από τα τμήματα του πρωινού προγράμματος όσο και από τους μαθητές του ολοήμερου.

Η αίθουσα Πληροφορικής δημιουργήθηκε και συνεχώς αναβαθμίζεται μετά από πολύ κόπο και με την αρωγή και χορηγία τόσο της Σχολικής Επιτροπής του Δήμου μας όσο και εκπροσώπων της Τοπικής Αυτοδιοίκησης οι οποίοι πίστεψαν σε εμάς και θέλησαν να μας βοηθήσουν να κάνουμε το όνειρό μας πραγματικότητα.

Τους ευχαριστούμε θερμά!

hy1        hy2