Εκδηλώσεις για την Εθνική Επέτειο της 25ης Μαρτίου

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος οι μαθητές του σχολείου μας συμμετείχαν σε όλες τις εκδηλώσεις του Δήμου για τον εορτασμό της Εθνικής Επετείου της 25ης Μαρτίου 1821.

Παρακολουθήσαμε τη Δοξολογία στον Ιερό Ναό Μεταμόρφωσης του Σωτήρος στην πλατεία του χωριού μας, καταθέσαμε στεφάνια στο Ηρώο, απαγγείλαμε ποιήματα ενώ αμέσως μετά ακολούθησε η παρέλαση των μαθητών στον κεντρικό δρόμο του χωριού. Τα παιδιά ντυμένα με  παραδοσιακές φορεσιές από όλη την Ελλάδα, μας έκαναν όλους περήφανους.

Μετά το πέρας της παρέλασης έλαβαν χώρα παραδοσιακοί χοροί από τους μαθητές των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων, σε διδασκαλία του γυμναστή του σχολείου μας, κυρίου Σωτήρη Συρόπουλου, ενώ στο χορό μπήκαν γονείς και εκπαιδευτικοί, μεγάλοι και μικροί, ντόπιοι και ξένοι.

Συγχαρητήρια σε όλους, εκπαιδευτικούς και μαθητές!

Χρόνια πολλά Ελλάδα!

Παρακολουθώντας τη μουσικοθεατρική παράσταση "Ροβινσώνας Κρούσος"

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024, οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών και παρακολούθησαν την μουσικοθεατρική παράσταση "Ροβινσώνας Κρούσος" σε σκηνοθεσία Τατιάνας Λύγαρη, παράσταση που παίζεται για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στο Μέγαρο Μουσικής.

Πρόκειται για μια θεατρική υπερπαραγωγή, εμπνευσμένη από το ομώνυμο μυθιστόρημα του Ντάνιελ Ντεφόε, που εξιστορεί τις περιπέτειες του διάσημου ναυαγού, ο οποίος με την ευφυΐα, την εφευρετικότητα και την ψυχική του δύναμη κατάφερε να ξεπεράσει όλες τις δυσκολίες και να μας διδάξει την αγάπη για τη ζωή και τη σημασία της φιλίας.

Η εξαιρετική διασκευή του έργου με ευαισθησία και χιούμορ, σε σημερινό λόγο, είναι του Γιώργου Γαλίτη.

Η ορχήστρα επί σκηνής, με πιάνο, κιθάρα, μπάσο και καταιγιστικά ντραμς, σε συνδυασμό με τον εξαιρετικό θίασο ο οποίος ερμήνευσε, τραγούδησε και χόρεψε, δημιούργησαν ένα εκπληκτικό θέαμα για τους μικρούς μαθητές μας.

Παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου 2024

Ημερίδα στο πλαίσιο της Διεθνούς Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου, «Μαζί για ένα  καλύτερο διαδίκτυο» - Internet Safety

Με χαρά οι μαθητές της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας παρακολούθησαν την Διαδικτυακή Εκδήλωση - SID 2024 την Τρίτη 6η Φεβρουαρίου, η οποία έχει οριστεί ως παγκόσμια Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου.

Η παραπάνω διαδικτυακή εκδήλωση η οποία διοργανώθηκε από το SaferInternet4Kids.gr, μέσα από μία διαδραστική παρουσίαση, είχε σκοπό να ενημερώσει τους μαθητές για το πώς μπορούν να συμπεριφέρονται με ευγένεια στο διαδίκτυο, πώς να προάγουν την ισότητα και πώς να επιδεικνύουν ενσυναίσθηση και αλληλεγγύη στο διαδίκτυο.

Μια ξεχωριστή συνεργασία - Ειδικό Σχολείο Κορίνθου

Την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου, κάτι διαφορετικό μα ταυτόχρονα σπουδαίο και καταπληκτικό έγινε στο σχολείο μας. Μια συνεργασία με τους μαθητές του Ειδικού Σχολείου Κορίνθου, έγινε για εμάς μάθημα ζωής. Η εκπληκτική κυρία Μιχαλίτσα Δήμα, δασκάλα, η οποία είχε υπηρετήσει πριν δύο σχολικές χρονιές στο σχολείο μας, μαζί με άλλες τρεις εκλεκτές συναδέλφους της συνόδευσε στο σχολείο μας μαθητές του Ειδικού Σχολείο Κορίνθου. Ο λόγος; Διαβάσαμε όλοι μαζί ένα παιδικό λογοτεχνικό βιβλίο για τη διαφορετικότητα και τη συμπερίληψη, το συζητήσαμε, το δραματοποιήσαμε, ζωγραφίσαμε και κατασκευάσαμε εμπνευσμένοι από αυτό.

Μα δε μείναμε μόνο μέσα στην τάξη. Βγήκαμε στο προαύλιο, γνωριστήκαμε καλά, μιλήσαμε για τον εαυτό μας και παίξαμε στο διάλειμμα όλοι μαζί.

Εμπειρία ζωής!!!

Το μήνυμα που βγάλαμε; Στη ζωή δεν τα παρατάω ποτέ, όποια εμπόδια κι αν συναντήσω. Αγωνίζομαι με όλες μου τις δυνάμεις για έναν κόσμο καλύτερο, για έναν κόσμο όπου όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι μεταξύ τους αν και διαφορετικοί , για έναν κόσμο όπου η αναγνώριση της ιδιαιτερότητας, η αποδοχή, ο σεβασμός και η αγάπη θα τον κατακλύζουν.

Ευχαριστούμε θερμά τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του Ειδικού Σχολείου Κορίνθου για την εμπειρία!

Τα δώρα μας προς τους φίλους μας:

Μαθήματα αστρονομίας!!!

Ένας δικός μας άνθρωπος βρέθηκε την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου κοντά μας προκειμένου να μας μυήσει στα μυστικά του σύμπαντος και του ηλιακού μας συστήματος. Ο λόγος για τον φυσικό, κύριο Σπύρο Σβερκούνου, καθηγητή Φυσικών στο Γυμνάσιο - Λυκειακές Τάξεις Λεχαίου, Msc στην αστρονομία. Ο κύριος Σβερκούνος βρίσκεται πάντα κοντά μας. σε ό,τι κι αν του έχουμε ζητήσει κι αυτή τη φορά ήρθε να παρουσιάσει στους μαθητές της ΣΤ΄ και Ε΄ τάξης πληροφορίες για τη δημιουργία του σύμπαντος, τους νόμους που το διέπουν, το ηλιακό μας σύστημα και άλλα.

Οι μαθητές με ενδιαφέρον παρακολούθησαν την παρουσίαση, διατύπωσαν ερωτήματα, έλυσαν απορίες και έφυγαν με πολλές γνώσεις και κυρίως αγάπη για την αστρονομία και τη φυσική. Ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον επιστημονικό πλέον εξωτερικό συνεργάτη του σχολείου μας!!!