Παρακολουθώντας τη μουσικοθεατρική παράσταση "Ροβινσώνας Κρούσος"

Την Τετάρτη 13 Μαρτίου 2024, οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφθηκαν το Μέγαρο Μουσικής Αθηνών και παρακολούθησαν την μουσικοθεατρική παράσταση "Ροβινσώνας Κρούσος" σε σκηνοθεσία Τατιάνας Λύγαρη, παράσταση που παίζεται για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στο Μέγαρο Μουσικής.

Πρόκειται για μια θεατρική υπερπαραγωγή, εμπνευσμένη από το ομώνυμο μυθιστόρημα του Ντάνιελ Ντεφόε, που εξιστορεί τις περιπέτειες του διάσημου ναυαγού, ο οποίος με την ευφυΐα, την εφευρετικότητα και την ψυχική του δύναμη κατάφερε να ξεπεράσει όλες τις δυσκολίες και να μας διδάξει την αγάπη για τη ζωή και τη σημασία της φιλίας.

Η εξαιρετική διασκευή του έργου με ευαισθησία και χιούμορ, σε σημερινό λόγο, είναι του Γιώργου Γαλίτη.

Η ορχήστρα επί σκηνής, με πιάνο, κιθάρα, μπάσο και καταιγιστικά ντραμς, σε συνδυασμό με τον εξαιρετικό θίασο ο οποίος ερμήνευσε, τραγούδησε και χόρεψε, δημιούργησαν ένα εκπληκτικό θέαμα για τους μικρούς μαθητές μας.