4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, γιορτάστηκε φέτος στα σχολεία όλης της χώρας η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.
            Με το σύνθημα «Αθλούμαι ? ΧαράΖΩ το μέλλον», στο σχολείο μας κατά τη διάρκεια του διδακτικού μας ωραρίου συμμετείχαμε σε  ποικίλες δράσεις/ δραστηριότητες .

Αρχικά, μετά την εναρκτήρια δραστηριότητα, μπήκαμε στις τάξεις όπου μας δόθηκε η ευκαιρία να συζητήσουμε για την αξία του αθλητισμού στην ζωή μας, για τα αθλήματα που μας αρέσουν ή στα οποία συμμετέχουμε. Στη συνέχεια προσεγγίσαμε το θέμα, μέσα από διάφορες δράσεις όπως προβολές βίντεο, διαδραστικές συζητήσεις, ανάγνωση κειμένων και εικαστικές δημιουργίες και στο τέλος ... ήρθε η ώρα για αθλητική σχολική δράση.
           Με τη γυμνάστριά μας κάθε τάξη κάναμε διάφορα παιχνίδια και αθλητικές δραστηριότητες.

Παίξαμε, συμμετείχαμε, γελάσαμε, συνεργαστήκαμε, διασκεδάσαμε, χαρήκαμε, προσπαθήσαμε ...

Αυτό δεν είναι σχολικός αθλητισμός;