Μουσείο Πειραμάτων

Η τελευταία μας επίσκεψη για την φετινή σχολική χρονιά πραγματοποιήθηκε στο Μουσείο Πειραμάτων
στην Καισαριανή όπου συμμετείχαμε σε βιωματικά προγράμματα ανάλογα των ηλικιών και των ενδιαφερόντων μας.

Η Ε΄ και ΣΤ΄ παρακολουθήσαμε το πρόγραμμα «Μαγική Χημεία».
Γίναμε για λίγο μικροί χημικοί και πραγματοποιήσαμε ασφαλή πειράματα, χρησιμοποιώντας τον εξοπλισμό και τα αντιδραστήρια ενός αληθινού χημικού εργαστηρίου με δραστηριότητες για τα μόρια, τα άτομα, τα στοιχεία και τις χημικές ενώσεις. Μελετήσαμε χημικές αντιδράσεις με διαλύματα, οξέα, βάσεις και δείκτες κάνοντας από κλασικά πειράματα χημείας έως και... εκρήξεις !!!

Η Γ΄ και Δ΄ συμμετείχαμε στο πρόγραμμα «Μαθητής στην αρχαία Αθήνα»
Ταξιδέψαμε πίσω στο χρόνο μέχρι την Αρχαία Αθήνα. Φορέσαμε χιτώνες, πήραμε αρχαία ονόματα!

Παίξαμε και μάθαμε για τα αθύρματα, τα παιχνίδια της αρχαιότητας. Ακούσαμε αρχαία ελληνική μουσική! Ανακαλύψαμε τα αντικείμενα που χρησιμοποιούσαν οι μαθητές της Αρχαίας Αθήνας, στα σχολεία του παιδοτρίβη, του γραμματιστή και του κιθαριστή.

Αναπαριστάναμε αρχαία αγωνίσματα, φτιάξαμε με πηλό νομίσματα ...

Τέλος παίξαμε τους αρχαιολόγους και σε μία μικρή ανασκαφή ανακαλύψαμε... σπουδαία αρχαιολογικά ευρήματα!

Η Α΄ και Β΄ συμμετείχαμε στο πρόγραμμα «Νερό: Μια σταγόνα διηγείται...»
Γνωρίσαμε τον κύκλο του νερού μέσα από το ηχητικό ταξίδι μίας σταγόνας. Κάναμε μαγικά πειράματα με το νερό , γνωρίσαμε τους αόρατους κατοίκους του νερού, τις τρεις καταστάσεις του και το πόσο πολύτιμο είναι.

Οι εντυπώσεις μας για άλλη μια φορά ... μοναδικές.