Μια ξεχωριστή συνεργασία - Ειδικό Σχολείο Κορίνθου

Την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου, κάτι διαφορετικό μα ταυτόχρονα σπουδαίο και καταπληκτικό έγινε στο σχολείο μας. Μια συνεργασία με τους μαθητές του Ειδικού Σχολείου Κορίνθου, έγινε για εμάς μάθημα ζωής. Η εκπληκτική κυρία Μιχαλίτσα Δήμα, δασκάλα, η οποία είχε υπηρετήσει πριν δύο σχολικές χρονιές στο σχολείο μας, μαζί με άλλες τρεις εκλεκτές συναδέλφους της συνόδευσε στο σχολείο μας μαθητές του Ειδικού Σχολείο Κορίνθου. Ο λόγος; Διαβάσαμε όλοι μαζί ένα παιδικό λογοτεχνικό βιβλίο για τη διαφορετικότητα και τη συμπερίληψη, το συζητήσαμε, το δραματοποιήσαμε, ζωγραφίσαμε και κατασκευάσαμε εμπνευσμένοι από αυτό.

Μα δε μείναμε μόνο μέσα στην τάξη. Βγήκαμε στο προαύλιο, γνωριστήκαμε καλά, μιλήσαμε για τον εαυτό μας και παίξαμε στο διάλειμμα όλοι μαζί.

Εμπειρία ζωής!!!

Το μήνυμα που βγάλαμε; Στη ζωή δεν τα παρατάω ποτέ, όποια εμπόδια κι αν συναντήσω. Αγωνίζομαι με όλες μου τις δυνάμεις για έναν κόσμο καλύτερο, για έναν κόσμο όπου όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι μεταξύ τους αν και διαφορετικοί , για έναν κόσμο όπου η αναγνώριση της ιδιαιτερότητας, η αποδοχή, ο σεβασμός και η αγάπη θα τον κατακλύζουν.

Ευχαριστούμε θερμά τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές του Ειδικού Σχολείου Κορίνθου για την εμπειρία!

Τα δώρα μας προς τους φίλους μας: