Ενημέρωση για αναστολή λειτουργίας σχολείων 26/1/2022

Αγαπητοί γονείς,

θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε για τα εξής:

1. Κλειστές θα παραμείνουν και αύριο Τετάρτη 26 Ιανουαρίου 2022, με απόφαση του Δημάρχου Κορινθίων Βασίλη Νανόπουλου, ΟΛΕΣ οι σχολικές μονάδες του Δήμου Κορινθίων(νηπιαγωγεία, δημοτικά, γυμνάσια, λύκεια, παιδικοί  και βρεφονηπιακοί σταθμοί). Η απόφαση ελήφθη ως προληπτικό μέτρο έναντι των χαμηλών θερμοκρασιών που θα επικρατήσουν αύριο  και οι οποίες καθιστούν δύσκολη την μετακίνηση μαθητών και εκπαιδευτικών και ακόμα δυσκολότερη την παραμονή τους στις αίθουσες με δεδομένη την εφαρμογή των πρωτοκόλλων της πανδημίας και τον συνεχή εξαερισμό των αιθουσών.

2. Σύμφωνα με το υπ' αριθμ. 90α/25-01-2022 έγγραφο του Γ.Γ. του ΥΠΑΙΘ,ΔΕΝ θα πραγματοποιηθεί τηλεκπαίδευση,λόγω της κήρυξης κατάστασης ειδικής κινητοποίησης πολιτικής προστασίας.

3. Για τη διενέργεια Self-test, στις περιοχές που έχει ανασταλεί η λειτουργία των σχολικών μονάδων, θα δοθούν νέες οδηγίες από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Η Διευθύντρια του Σχολείου
Περσεφόνη Βούρου