Αρχική σελίδα Δραστηριότητες ΕΚΔΡΟΜΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ - ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ ΚΟΡΙΝΘΟΥ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ - ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ ΚΟΡΙΝΘΟΥ

ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΠΙΝΑΚΟΘΗΚΗ ΚΟΡΙΝΘΟΥ

Το σχολείο μας επισκέφθηκε την Δευτέρα 8 ( η Α΄ και Β΄ τάξη) και την Τετάρτη 10 Δεκεμβρίου ( οι υπόλοιπες τάξεις ) την Δημοτική Βιβλιοθήκη και την Πινακοθήκη στην Κόρινθο για να παρακολουθήσουμε εκπαιδευτικά προγράμματα :

Η Α΄ και η Β΄ στην Βιβλιοθήκη «την ιστορία των σκαντζόχοιρων». Στα παιδιά αναγνώσθηκε το βιβλίο «Ο Τρυφεράκανθος», ένα βιβλίο πλημμυρισμένο από χρώματα, συγκίνηση και ευαισθησία, ενώ στην Πινακοθήκη έπαιξαν ένα παιχνίδι αφής.

Οι υπόλοιπες τάξεις στην Βιβλιοθήκη παρακολούθησαν το πρόγραμμα «Η κυρία Ιστορία σεργιανάει στην Κορινθία και λέει...» και στην Πινακοθήκη « Το μαύρο βιβλίο των χρωμάτων», όπου οι μαθητές με κλειστά μάτια έπαιξαν ένα παιχνίδι αναγνώρισης κάποιων πινάκων. Στο τέλος επισκεφθήκαμε και την έκθεση αρχαίων ελληνικών μουσικών οργάνων, μια θαυμάσια έκθεση του κ. Κ. Κοτσανά που για μια ακόμα φορά μας άφησε ενθουσιασμένους , όπως και με την περσινή του έκθεση για την αρχαία ελληνική τεχνολογία.